“The car is not Tanasha’s” Mbosso speaks after he was gifted Tanasha’s car

0 708

WCB signee Mbosso was recently spotted in a white Toyota Prado believed to be Tanasha’s.

After the video went round fans were however convinced that the car was the same one Diamond had gifted Tanasha last year.

The singer has now come out to refute claims that he was given Tanasha Donna’s Toyota Landcruiser TX.

Mbosso now says that when he got the Diamond warned him that trolls will claim it is Tanasha’s car.

“Hata wakati nanunua hili Gari hata Diamond Mwenyewe aliniambia usipochunga mdogo wangu Gari yako itaonekana ya Tanasha. Lakini nafikiria pia tunaeza kulipeleka hili gari mpaka kwa Diamod kule alafu tupige picha zikiwa zote, ile ya Mama Dangote, Tanasha na hii Hapa. Chombo chnagu na Nashukuru Mwenyezi Mungu ndo nimekianzia Mwaka nacho, ndo linafikisha kama Mwezi hivi,” said Mbosso

Speaking to journalists, Mbosso even went ahead to produce the logbook to his new car.

Unajua wewe umekuja hapa kama shahidi wa watu wote waliokuwa na maswali. Cheti hichi hapa cha kuhakiki kuwa gari ni la kwangu,” added Mbosso

The singer maintains that he had a lot of success last year and can now even fund a lavish lifestyle.

“Mimi ni Moja ya wasanii naweza kusema kwa Mwaka Jana,Mwaka Juiz wamefanya shows Nyingi sana, ukimuondoa Diamond, mimi Nje ya Nchi nimefanya shows nyingi sana. Namshukuru Mungu Mzikii wangu umepata nafasio kubwa sana, Nilienda Oman Zaidi ya mara tatu, nimeenda Comoros Zaidi ya mara tatu, nimeenda Ujerumani kwenye shos tofauti tofauti, Kenya ndo sana, kiufupi Mungu amefungua milango sana kwangu,” he added

Tanasha recently said she has no interest in the car because she has her own and can still get another one.

“The car is in Tanzania. I had no interest in taking it because I have my car here, my BMW, its actually in the garage messed up. I’m not gonna leave a relationship then I’m like I’m taking the car or taking this, you can have it. I can get myself a car or anything I need and that’s what matters,” she said

Comments
Loading...