Tanzanian actor apologizes to Tanasha and Diamond after being grilled

0 3,942

Tanzanian actor Mwijaku has been forced to issue an apology after publicly claiming that he fathered Tanasha’s son.

In a past interview, Mwijaku claimed that Tanasha’s son is his blood adding that he refused to take a DNA test because he didn’t see the need considering he was sure the son is his.

Following his interview that went viral, the actor was summoned by authorities following a complaint filed by Diamond’s lawyer.

Tanasha also recently revealed that her lawyer was in the process of serving Mwijaku.

“EMPTY VESSELS MAKE THE LOUDEST NOISE SIS. You know EMPTY? He will be receiving a letter from my lawyer soon. Let’s see if he’ll still be as enthusiastic by the time he’s in court,” she said

Mwijaku has now been forced to swallow a humble pie and issue a public apology.

Diamond’s lawyer allegedly gave the actor a timeline to apologize failure to which he would be charged.

Mwijaku now says that his words were taken out of context and that he did not mean that the child was biologically his.

“Mimi niliposema Naseeb Junior Mtoto wa Diamond na Tanasha mtoto wangu, tena Damu yangu, nyinyyi labda mli-interpret negative. Mimi ni mtu wa Kigoma, Diamond Platnumz ni mtu wa Kigoma. Tunaposema sisi watu wa mkoani hasa watu wa kigoma sisi ni Ndugu kwa hiyo mtoto wa Mkubwa Mwenzio ni mtoto wako. Mtoto wa mkubwa mwenzangu sio mkubwa mwenzangu. Na sisi watu wa mkoani mtoto wa mwenzangu ni wakwangu. Kwa huyu ni damu yangu kwa sababau mimi na Diamond tunatoka Kigoma japo sio Biological lakini ni damu yangu kikabila.

Lakini hii pia inategemea sio wote wanaamini mila na desturi za Kitanzania. Kwa hiyo labda niliposema sema huyu mtoto damu yangu kuna wale walioelewa tofauti. Labda wakasema huyu anaposema sema hivi basi huyu mtoto ni Biological wa kwake, lakini si hivyo, sio Biological wa kwangu. Kwa hiyo nimuombe Tanasha radhi and wakenya pia waniwieradhi maana mimi ni mtu wa mkoani naishi kutokana na mila na desturi zetu maana sikusema kwa ubaya” He said

Comments
Loading...