Tanasha Donna takes Tanzanian Actor Mwijaku to court

0 1,681

Kenyan songstress Tanasha Donna has sued Tanzanian actor and radio presenter Mwijaku to court for claiming he fathered Naseeb Juniour.

A cording to a statement on her Instagram account, Tanasha said that the vocal media personality should expect a letter from her lawyers soon.

“EMPTY VESSELS MAKE THE LOUDEST NOISE SIS. You know EMPTY? He will be receiving a letter from my lawyer soon. Let’s see if he’l still be as enthusiastic by the time he’s in court,” said Ms Donna.

Tanasha was responding to veteran singer Ray C who asked to make sure Mwijaku pays for cyber bullying her.

“Duniani hakuna alio kamili…kuna vitu sisi kama binadamu tunafanya vya kipuuzi sana ila kuna muda mtu inabidi ukue kimawazo na kiakili pia na ni lazma ujue unachokifanya kwa mtu mwingine atakichukuliaje kibinaadamu.This is so wrong in so many levels.Kama baba mwenye familia yake sidhani kama hii kitu inachekesha. This is unacceptable. Kuna watu wanaathirika kisaikolojia kabisa sababu ya #cyberbullying. Mwijaku haufanyi sawa hata kidogo…Na nchi za wenzetu ungekuwa ushawekwa ndani for [email protected] Get a lawyer and sue this bitch ass nigga.This is beyond disrespectful. Kama mwanamke naboreka sana na huu upuuzi,ifike mahali wanawake tuteteane…sio sawa hata kidogo.Haifurahishi wala haivutii. This has to stop.Its not funny at all,” Ray C said

In a recent Interview, Mwijaku claimed that Diamond did not father Tanasha’s son as people think.

He went on to claim that he is the biological father of Naseeb Junior but said he turned out a request for a paternity test.

“I have received calls to go and get a DNA test, but I have refused, there is much tension around this issue. Even my first-born son knows he has a brother, my family has even summoned me to Kigoma in regards to news about Tanasha’s son. I have refused to take the test, he looks like me. If I get a DNA test, chaos will ensue in this county and that is why I don’t want to take a DNA test, I’m glad that the boy has grown. As the father of the boy, I’m glad to see he has grown. I’m coming to Kenya to see my son with Tanasha” he said

Comments
Loading...