Stevo Simple Boy goes after Harmonize for stealing his song

0 2,203

Kenyan singer Stevo Simple boy has come out to accuse bongo Star Harmonize of stealing his song.

According to Simple boy Harmonize’s latest jam ‘Hainistui’ whiche was released on 3rd was lifted from his song Inauma but itabidi uzoee’ featuring Byzzo the baddest.

According to a post on social media, fans reached out to Simple boy after Harmonize’s song dropped telling him that the bongo star had lifted his work.

Simple boy also says that he has not received any communication from Harmonize’s management requesting to use their song.

“Hata mimi nimeshinda kupigiwa simu natumiwa matexts mafans wanasema ngoma yetu ya ‘inauma but itabidi uzoee’ imeibwa na harmonize bana. Na kutoka si tuupload hiyo ngoma hakuna mtu yeyote amewahi tuomba ruhusa kutumia hiyo ngoma hata tumeongea na management yetu tumewauliza kama kuna communication imefanyika but wamesema hakuna tho wanaendelea kuchunguza. So venye si tuko hapa hatujui anything na hakuna mtu alituomba ruhusa,” said Byzzo

Harmonize used the words ‘inauma ila itabidi wazoee’  towards the end of his ‘Hainistui’ song and it is the that statement that has ignited the controversy.

The singer is yet to respond to the allegations by simple boy.

Comments
Loading...