Skyscraper
Skyscraper Right
happy 2020

Peter Blessing reveals why Bahati had him arrested

0 1,913

Gospel singer Peter Blessing has opened up on what he was charged with after his arrest last week.

Speaking for the first time, Blessing revealed that EMB boss Bahati accused him of obtaining two million from EMB records.

“Nilikuwa nimeandikiwa Obtaining Sh2, 039, 000 ivo, lakini hakuna ukweli kwa hiyo. So nilipata nimeshitakiwa Hivo. So hii ilikuja baada ya kutaka kutoka EMB. Unajua nikiingia EMB nilikuwa na plans zangu na pia God huguide mtu, so nilifeel maybe ni time ya God nitoke EMB, sikuwa na Ubaya hata nawao.” he revealed

The ‘Nasubiri bado’ singer also revealed that there was friction between him and his management adding that Bahati has also been rude to his mum.

“Kulikuwa na issues tu mob, unapata wanacall Mom wanamuongelesha tu vibaya, na hiyo ilikuwa inaniuma sana sana, alafu kuna time walisema niende tu home na hata nisirudi, but time nilirudi Nairobi, wao walijam so ikabidi nimeenda ofisi tuonane, but main reason na feel tu God Alikuwa na reason nitoke. Kulikuwa na vitu mingi zilikuwa zinahappen, so kivyangu niliona tu nitoke. But unajua kwa side ya Mom ilimhurt sana, juu yeye anaweza sema anything kama kitu ni wrong. So ukweli itakuja tu kujulikana. So iliniuma sana kuwekwa Cell na ilikuwa mara ya Kwanza,” said Peter Blessing

Speaking at a recent interview, Blessing also revealed details about his contract.

“I had signed a 20 year contract. I do not have a copy with me.He just asked me if i could sign the contract so that we could work together and i did. I had expectations at the time so I decided to work with him as he had given me a platform. I never thought I would leave EMB records, but now I have. Ant it’s not that i have become famous. I am not a star I am just beginning my dreams and I left EMB to protect my dreams and protect my family.” he said

Comments
Loading...