Take a fresh look at your lifestyle.
Skyscraper
Skyscraper Right

Fan storms Harmonize’s performance forces him to stop singing

0 792

A rowdy fan recently gave  Harmonize a hard time during his performance for President John Pombe Magufuli.

The fan who stormed the grounds where Harmonize was performing hooked himself on the singer’s leg and refused to let go forcing him to pause severally as security guards tried to control the situation.

The singer however maintains that he was not offended by the fan’s theatrics instead he says he saw it as a blessing.

“Daaah we acha tuu Nimeiihisabu Kama Baraka Kubwa Ambayo Mungu Kwa Mapenzi Yake ameiweka Kwangu nami Nilimshukuru kwa Upendo kwani kuna wasani Wengi Penginepo Aliwaona Ila kwa Moyo wake wa Upendo Akanichagua Mimi Na Kuning’ang’ania Kwa Hisia Zote, wangekuwepo wakina @mudmnyama @don_chambo @buda_mkaksi Baraka Hizi zisingefika Nibora waliokuwa Mbali…!!!” reacted Harmonize

The singer was among several artistes invited to entertain guests at a function presided over by Magufuli and different dignitaries in Dar es Salaam.

Konde Boy performed his remixed Kwangwaru song dubbed Magufuli that praises the Head of State, documenting all the projects he has worked on since being elected.

The head of state also thanked Harmonize for the stunning performance and the praises.

“Kwanza Namshukuru sana huyu mpiga muziki Harmonize, kilichonifurahisha ni kuwa hata Nywele zake zimefanana na suti yake, nikaona kumbe Mambo yanawezekana na tai ikawa nyeusi, nikajua hawa matani zangu wa machinga (hawkers), ndo maana wanasema machinga kuchere, lakini nawashukuru sana kwa burudani nzuri.” The president said

Harmonize also took to social media to thank the president for the opportunity to perform for him.

“Thanks 4 Touching My Life Mr President John Pombe Magufuli Mungu Akubariki Sanaa Rais Wa Wanyonge ….!!! #KONDEBOY4EVERYBODY. Mapema Leo Na Mh Raisi JOHN POMBE MAGUFULI Na Viongozi Wengine Wa Serikali Katika Uzinduzi Wa Kiwanda Cha Kutengeneza Mabomba 2019 #TANZANIAYAVIWANDA Tunashukuru Kwa Nafasi Hii Adimu Kabisa #KONDEGANG4EVERYBODY,” he said

 

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More