Check Out Full List Of Uhuru’s Cabinet Changes

0 2,375

President Uhuru Kenyatta has fired Cabinet Secretary of Agriculture Ministry mwangi Kiunjuri.

Kiunjuri a former ally of Uhuru and now a fierce defender of Deputy President William Ruto was shown the door during a cabinet reshuffle announced by Uhuru in Mombasa.

The major changes also saw CS Adan Mohamed of East Africa Community shown the door.

The cabinet changes also saw former Nyeri County Senator Mutahi Kagwe appointed to the Health Ministry as Former Health CS Sicilly Kariuki has been moved to the Water docket.

The Ministry of Industrialization also has a new Cabinet secretary Betty Maina.

The ministry of defense and foreign affairs have had the CSs swapped with Rachel Omamo moving to Foreign Affairs and Monica Juma takes over at the Defense Ministry.

Here is a list of the reshuffles;

CS Nominations
1. Mutahi Kagwe – Health
2. Betty Maina – Industrialization

PS Nominations
1. Amb John Mweru – Trade**
2. Dr.Joan Ouma – Vocational and technical training
3. Mary Kimonye – Public service
4. Amb Simon Nabukwesi – University education and research
5. Solomon kitungu – Transport
6. Enoch Momanyi – Physical Planning

Reshuffle CS
1. Amb.Rachael Omamo – Foreign affairs
2. Sicily Kariuki – Water, sanitation, Irrigation
3. Peter Munya – Agriculture, co-operatives
4. Amb Monica Juma – Defence
5. Simon Chelugui – Labor
6. Amb. Ukur Yattani – National Treasury and planning

Reshuffle PS
Joe Okudho – Sports
Dr. Chris Kiptoo – Environment, Forestry
Dr. Kevit Desai – EAC
Dr. Margaret Mwaima – Regional Development
Esther Koimett – Broadcasting and telecommunications
Peter Kaberia – Mining
Safina Kwekwe – Tourism
Prof. Coletta Suda – Gender

CAS
1. Hussein Dado- Interior and coordination
2. Patrick Ole Ntutu – Labor and Social Protection
3. Andrew Tuimur – Water, sanitation, irrigation
4. Abdul Bahari – Devolution and ASAR
5. Lawrence Karanja – Industrialization, Trade and Enterprise Development
6. Peter Odoyo – Defence
7. Maureen Magoma – ICT, Innovation, Youth affairs
8. Winnie Guchu – State law Office
9. Wavinya Ndeti – Transport
10. Zacharia Kinuthia Mugure – Education
11. Mumina Bonaya – Education
12. Linah Chebii Kilimo – Agriculture, Livestock, Fisheries and Co-operatives
13. Ann Mukami Nyaga – Agriculture, Livestock, Fisheries and Co-operatives
14. Mercy Mwangangi – Health
15. Nadia Ahmed Abdalla – ICT

Comments
Loading...